Ford Trucks’ın bayi sayısı 13’e ulaştı
November 20, 2017
Ford Mardin´de yine lider – Mardin Haber
April 11, 2019

Mardin’de Ford Yine Lider! Mardin Life

Mardin Ford Yetkili Bayii, Nas Otomotiv Genel Müdürü Abdulkadir Kutlu ile Mardin otomotiv pazarına dair 2015 yılını değerlendirerek, Nas Grubunun 2016 yılına dair öngörülerini aktardı.

Ford’un lider olarak kapattığı otomotiv sektörü ile ilgili açıklamada bulunan Kutlu“Türkiye de otomotiv pazarı 2014 Yılına göre yaklaşık %30 büyüdü. TUİK verilerine göre Mardin de %32,7 büyüme ile 3.843 adet 0 km araç tescil görmüştür. 47 plaka olarak tescil gören bu araçlarda %19,9 ile liderliği Ford markası ile Nas Otomotiv üstlenmiştir. 2014 yılına göre ilde ki pazar payımızı arttırarak, son 6 yılda olduğu gibi 2015 te de Mardin ilinde en çok tercih edilen ilk marka olduk. Satılan araçların %50,5 i Binek, %44,9 u Hafif Ticari ve %4,6 i ise Ağır Ticari olmuştur.”ifadelerini kullandı.

“Mardinliler binek grubunu tercih etti”
Kutlu “2014 yılında gerek ötv nin artması, gerek kur artışı ile fiyatların yükselmesi neticesinde 0 km araç satışı ülke genelinde oldukça düşmüştü. 2015 yılında ise beklendiği gibi bir artış olmasına rağmen Mardin de son 5 yıldaki ortalamanın altında 0 km araç satışı gerçekleşmiştir. Mardin genelinde araç tercihleri Binek grubuna yönelmekte. Şöyle ki; 2011 ve öncesinde satılan araçların ortalama %40 ı Binek araçları oluştururken, 2015 yılında bu oran %50,5 e yükselmiştir. Yıllardır toplam pazarda liderdik ama ilk defa 2015 yılında Binek araçlarda da il genelinde lider olduk. Ford binek araçlarının üstün özellikleri ve kalitesi bu vesile ile Mardin de tescil görmüştür.”

“Bizlere inananlarla yola çıktık”
Otomotiv pazarında Midyat’ta başladığımız yolculuğa 2006 da Ford Plaza ile Mardin’ in ilk çağdaş hizmet veren yeri olarak başladığımızda; vizyonumuz gereği, öncü, yenilikçi ve kaliteli hizmetler ile standartları belirleyen örnek bir şirket olarak çalıştık. Lider olmak ya da işinde başarılı olmak için önce inanmak gerekiyor. Bizlerde inanarak yola çıkıyoruz. Üstün özellikleri ve kalitesiyle ürünlerimizin sağladığı katkıyı ve Ford Otosan gibi Türkiye’nin lider markası ile beraber çalışmanın avantajları da bu başarının sebeplerinden. Elbette temel kriterimiz olan müşteri memnuniyetini sağlamak adına yapılan çalışmaların da katkısı tartışılmaz. Değişimin kazandırdığına inanarak sürekli değişiyor ve gelişiyoruz. Değerli satış ekibimize bu başarılarında dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bir de Ford un plakası 47 olsun diyen, tercih eden Mardin halkına teşekkür etmek istiyorum.Mardin için nüfus ile tescilli araç sayısına bakıldığında kişi başına düşen araç sayısı 2015 itibariyle 1.000 kişi için 91 araç olmuştur. Oysa ki bu rakam Türkiye ortalamasında 1.000 kişi için 253 araçtır. Türkiye ortalamasına göre oldukça gerideyiz. Bölgenin kalkınmasına bağlı ilimizde sektörün hak ettiği yere gelmesi dileğimizdir.”

2016 Yılında Ağrı Ticari araçlar için plaza
Açıklamalarına şu şekilde devam eden Kutlu “Sektöre bakıldığında 2016 yılı için Türkiye genelinde 2015 e neredeyse paralel olarak 1 milyon araç satışı öngörülmekte. 2015 2 nci Çeyreğinde ürün gamımıza eklenen, uzun zamandır beklenen, yüksek performanslı, yakıt ekonomisi sağlayan, Otomatik Dizel seçeneğiyle Ford Focus ile sağladığımız başarının 2016 yılı içerisinde artarak devam edeceğine inanıyoruz. Yenilenen kasası ile 2015 Yılında yollara çıkan, segmentinin en dinamik tasarımına, endüstride ilk kez sunulan teknolojilere ve segmentinin en iyi donanım/fiyat performansına sahip aracımız Yeni Mondeo ile ivmemizi artıracağımıza inanıyoruz. Düşük yakıt tüketimi ile halkımızın beğenisini kazanmış Courier hafif ticari araçlarımızın sunacağı fayda ile 2016 yılını tekrar lider olarak kapatmayı hedefliyoruz. İnşaatı devam eden, Ağır Ticari araçlar için yaptığımız 4.200 m kapalı alana sahip yeni plazamızın 3’ncü çeyrekte devreye girmesi ile Ağır Ticari araçlar konusundan tek noktadan, büyük bir ekip ve tesis ile halkımıza hizmet vermeye başlayacağız.2016 Yılının Mardin ve ülkemiz adına her anlamda hayırlar getirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.